Spis treści
Regulamin sklepu internetowego 2021
Jest to dokument który powinieneś stworzyć lub zaktualizować jeśli jesteś właścicielem e-sklepu. Zobacz jakie zmiany przyniósł 2021 roku w obszarze dokumentacji sklepu online i jakie korekty powinien przejść twój regulamin sklepu internetowego, aby dostosować go do nowych przepisów:
Zmiana w definicjach regulaminu sklepu internetowego
Przejrzyj definicje użyte w pierwszej części regulaminu i sprawdź, czy wszystkie hasła którymi aktualnie posługujesz się w dokumencie będą poprawne w kontekście nowych przepisów. Być może konieczna okaże się zmiana opisów zwłaszcza w obszarze osób dokonujących zakupów w Twoim sklepie. Jeśli aktualnie posiadasz dwie grupy kupujących: konsumenci oraz przedsiębiorcy to musisz wiedzieć, że konieczne będzie wprowadzenie kolejnej kategorii, która będzie połączeniem tych dwóch grup, czyli powstanie nam konsument-przedsiębiorca.
Dołożenie kolejnej kategorii kupującego
Konsument-przedsiębiorca to taki rodzaj kupującego który prowadzi działalność gospodarczą, jest wpisany do CEiDG i dokonał zakupu w naszym sklepie na fakturę. Jednakże, aby otrzymać taki status musi spełnić dodatkowy warunek: kupujący nie użyje zakupionego towaru w celach związanych bezpośrednio z jego działalnością gospodarczą lub zawodową np. kosmetyczka zakupiła drukarkę do drukowania ofert i faktur co nie jest bezpośrednio związane z jej głównym przedmiotem działalności.
Odstąpienie od umowy teraz także dostępne dla przedsiębiorców
Do tej pory z prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość mógł skorzystać jedynie konsument, czyli osoba która dokonała zakupu jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Natomiast osoba, która poprosiła o fakturę na firmę traciła to prawo niezależnie od tego w jakim celu zakupiła towar. Jednak od 2021 roku takie prawo przysługuje także konsumentowi-przedsiębiorcy który dokonał zakupu na firmę, otrzymał fakturę i kupił towar w celach niezwiązanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą.
Sposób weryfikacji kupującego
Sprzedawcy dochodzi kolejny obowiązek podczas weryfikacji statusu kupującego. Do tej pory sprawa była prosta, był konsument, który nie otrzymywał faktury na firmę i był przedsiębiorca, który kupował towar na fakturę. Teraz dochodzi nam trzecia kategoria kupujących jakim są konsumenci-przedsiębiorcy, których będziemy musieli poprawnie zidentyfikować np. w procesie odstąpienia od umowy. Podstawowym źródłem informacji będzie dla nas baza CEiDG i wykaz kodów PKD przypisanych do przedsiębiorcy. Baza o przedsiębiorcach jest narzędziem bezpłatnym i ogólnodostępnym, tym samym ułatwiona będzie weryfikacja tego, czy dana czynność wchodzi w zakres czynności zawodowo podejmowanych w ramach rzeczywiście wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej.
Reklamacje
W związku z rozszerzeniem praw na dodatkową grupę odbiorców będziemy musieli dokonać zmian także w obszarze opisującym sposób składania i rozpatrywania reklamacji. Bądźmy uważni dokonując korekty zapisów, bo pomimo że konsument-przedsiębiorca będzie miał prawo do złożenia reklamacji z tytułu rękojmi przez taki sam okres jak konsument to jednak nie chronią go takie same przepisy. W przypadku przedsiębiorców zapisy pozostają bez zmian.
Regulaminu sklepu internetowego – załączniki
Pamiętajmy, że podczas realizacji praw konsumentów-przedsiębiorców będziemy musieli dokonać ich poprawnej weryfikacji. Warto więc tak przygotować i zmodyfikować formularze zwrotu, reklamacji czy odstąpienia od umowy, aby łatwo można było zidentyfikować kupującego i przyporządkować go do odpowiedniej grupy.
Elementy które wskazałam powyżej dotyczą obszarów regulaminu, które powinny zostać przez Was skontrolowane i dostosowane do najnowszych przepisów. Jednakże warto dokonać weryfikacji wszystkich zapisów w dokumencie zwłaszcza pod kątem klauzul niedozwolonych, które mogą narazić was na niepotrzebne koszty i nieprzyjemności i nie prowadziły do niekorzystnych postanowień umownych.
Jeśli nie chcecie sobie zaprzątać głowy zmianami przepisów i chcecie skorzystać z gotowych dokumentów przystosowanych do wszystkich aktów prawnych to zapraszam do sklepu. Gotowy pakiet dla sklepu internetowego dostępny poniżej:
Jeśli prowadzisz firmę i nie posiadasz jeszcze pakietu dokumentów w którym znajdziesz min. instrukcje i dokumenty związane z procesem rekrutacji, to zajrzyj do naszego sklepu online w którym znajdziesz dokumentację przygotowaną przez specjalistów zgodną z obowiązującym prawem.
Tu mnie znajdziesz:
Dołącz do mnie na Facebooku
Nie omieszkaj wbić się na instagram
YT A tu obejrzysz porady wideo